פתיחת עסק

אודות פתיחת עסק חדש

החלום על הקמת עסק קטן מלווה רבים וטובים, ולא מעטים מהם גם מצליחים להגשים את החלום. הם נהנים מתחושת סיפוק, מהגעה להישגים, מפעילות עצמאית על כל המשתמע מכך, מהתפתחות אישית וכמובן מפרנסה מכובדת.

יחד עם זאת, הסטטיסטיקה בישראל אינה כה מעודדת ומראה לנו שחלק בלתי מבוטל מהעסקים הקטנים הממוקמים בישראל אינם מצליחים לשרוד את השנים הראשונות. אכן, הקמת עסק עצמאי אינה עניין של מה בכך והדבר שיכול לעשות את ההבדל הוא לקבל ייעוץ מקצועי.

 

מה חשוב לדעת על פתיחת עסק חדש

קודם כל, פתיחת עסק חדש מחייבת אתכם להיות מגויסים למשימה, דבר המצריך לפחות מידה מסוימת של התלהבות ומוטיבציה. את האנרגיות האלה תצטרכו לרתום למען פרויקט שיכול להיות יותר מורכב או יותר פשוט בהתאם לאופי העסק, אך בכל מקרה ייקח זמן, ידרוש מכם לתכנן ולקבל החלטות. 

אם עוד לא הקמתם בעבר עסק משלכם הרי שצפויה לכם הרבה מאוד למידה בתחומים שכנראה עדיין לא נתקלתם בהם, למשל בכל הקשור למיתוג, לתמהיל מוצרים או שירותים, לתמחור, לגיבוש מהלכי שיווק ופרסום וכן הלאה. במילים אחרות, חשוב להבין כי הקמת עסק חדש היא לא "רק" העיסוק בפעילות הליבה שמעניינת אתכם, אלא עליכם להיות מוכנים לקראת ניהול עסק מכל היבטיו.

אבל גם אם הדברים האלו ברורים לכם לגמרי, לפני שאתם קופצים למים כדאי שתכירו היטב את השלבים של הקמת עסק עצמאי, תעשו חשיבה מעמיקה על הקונספט שלו ותבחנו את הכדאיות הכלכלית שלו. בנוסף, מומלץ בחום לפנות אל יועצת עסקית רצינית ומנוסה שחלק נכבד מפעילותה מוקדש לעסקים קטנים

 

כיצד מוצאים רעיונות לפתיחת עסק

רעיונות לעסקים חדשים יש למכביר, לכן השאלה היותר חשובה היא מה מתאים לכם. סביר להניח שכבר יש לכם רעיון או שניים לעסק עצמאי ומדובר בתחום שלדעתכם קיים בו פוטנציאל לרווחים, או לכל הפחות הוא מייצר בכם עניין ומוטיבציה. יחד עם זאת, עליכם להבין האם באמת יש התאמה בין הרעיון וביניכם.

בין היתר, חשוב להבין האם יש לכם מספיק ניסיון וידע מקצועי אשר יהוו נכס משמעותי בתחום, האם הוא באמת מעורר בכם מספיק התלהבות ונכונות שיחזיקו גם בתקופה העמוסה הקרובה ולטווח הארוך, האם אתם מבינים מה זה בכלל אומר לנהל עסק בתחום הזה, האם הסכומים שניתן להרוויח בתחום מתאימים לציפיותיכם לגבי פרנסה, וכן הלאה.

לכן, אם אתם מחפשים רעיונות לעסק חדש התחילו דווקא בכם והבינו מה יכול להתאים. בתוך כך, ניתן להסתייע בנתונים המפורסמים בעיתונות הכלכליות או כאלו המצויים בידי מביני דבר, על מנת להבין לאן הולך התחום: האם הוא מצוי בתקופה של רוויה או שמא עם הפנים קדימה, האם עסקים חדשים נוחלים בו הצלחה או נוטים להיסגר אחרי שנתיים שלוש? בכל מקרה, כדאי מאוד לקבל ייעוץ וליווי בנושא מיועצת עסקית מנוסה שיודעת לשאול אתכם את השאלות הנכונות ולהכווין בהתאם לתשובות. 

 

מה המשמעות של הקמת עסק קטן מבחינה כלכלית?

התשובה לשאלה זו משתנה מעסק לעסק כתלות בתחום הפעילות, בשאיפות שלכם, במידת התחרות ועוד. בשורה התחתונה, השאיפה היא להגיע באופן בטוח, מבוסס ומהיר ככל האפשר אל נקודת האיזון, כלומר הנקודה בה אתם עוברים מהפסד לרווח.

וכן, בתחילת הדרך אתם יותר "מפסידים" (למעשה – משקיעים!) עקב ההוצאות הנדרשות. לכן, הרבה לפני שעושים את הצעד המעשי הראשון כדאי לבצע עם יועצת עסקית בדיקת כדאיות כלכלית.

מדובר בבדיקה הבוחנת שורה ארוכה של מרכיבים בעסק המתוכנן, למשל עלויות שכירות, שיווק, פרסום, וכו'. עוד בודקים מהו ההון העצמי המצוי בידיכם, מהו פוטנציאל המכירה ברווח של השירותים והמוצרים, עלויות שונות של הקמת העסק ובתקופת ההרצה שלו, מהם שולי הרווח המקובלים בענף, מהו התמחור של המתחרים, וכדומה.

בשורה התחתונה, הבדיקה הזו יכולה לתת שלוש תוצאות. הראשונה היא שיש כדאיות כלכלית ללכת על הקונספט כפי שהוא, השנייה היא שצריך לבצע שינויים מסוימים אם רוצים להגיע לרווחיות משביעת רצון ובפרק זמן סביר מבחינתכם, והשלישית היא שעדיף לוותר לגמרי על המיזם.

שימו לב, אפילו אם מגיעים לתשובה השלישית מדובר בבשורות "טובות" כי נחסכה מכם הרפתקה ממושכת ויקרה שהייתם עלולים לסיימה במפח נפש ובחובות. אבל אם מגיעים לתשובה הראשונה או השנייה, הנתונים שכבר נאספו בבדיקה אינם מושלכים אלא משמשים לבניית התוכנית העסקית, שלא ניתן לצאת לדרך בלעדיה.

 

מהם השלבים בפתיחת עסק עצמאי

מרבית היזמים בתחילת דרכם עוד לא יודעים איך להקים עסק, וכאמור מדובר בדרך שיש בה כמה וכמה תחנות. כצעד ראשון מומלץ בחום לפנות ליועצת עסקית שתעזור לכם להתכוונן אל הרעיון הנכון. לאחר מכן, יש לבצע כאמור בדיקה של הכדאיות הכלכלית ולגבי החלטות לגבי הקונספט וההליכה על המיזם.

כעת ניתן לעבור לכתיבת התוכנית העסקית, המתייחסת למעשה לכל הפעילויות שאמורות להתבצע בעסק החדש. בין היתר, התוכנית תעסוק בהגדרת הקונספט, בדרך ההתאגדות והרישום, בשירותים והמוצרים שלכם, בתמחור, בתקציב הפרסום והשיווק, וכן הלאה.

התוכנית העסקית תלווה אתכם לאורך תקופת ההקמה וההרצה, והיא שתתווה את האסטרטגיה, את קו הפעולה ואת הצעדים הנגזרים מכך בתחומים השונים. זו אינה תוכנית המבוססת על חלומות ופנטזיות אלא על נתונים ברורים ועל רגליים יציבות. 

למי שרוצה לדעת איך להקים עסק מאפס יוסבר שהשלב הבא הוא רישום העסק ברשויות המס. 

כעת מקדמים את הצעדים שנכתבו בתוכנית העסקית. צעד אחר צעד בגישה מעשית כשלנגד העיניים היעדים שהצבנו בתחילת הדרך הבאים לידי ביטוי בתוכנית. תוך כדי תנועה אנחנו מדייקים את המהלכים ולעיתים אף עולים רעיונות חדשים שנחליט להוציאם לפועל. 

אז למה כדאי להיעזר באיש מקצוע להקמת עסק קטן

המאמר שלעיל אינו אלא סקירה קצרה של חלק מההיבטים הנדרשים לצורך הקמת עסק חדש, ואפילו אם הוא עסק קטן. ניתן להבין, אם כן, שמדובר במשימה בעלת מורכבויות המצריכה הבנה וניסיון בתחומים רבים. כדי להימנע מטעויות ומבחירות שיובילו למפח נפש והסתבכות כלכלית, וכדי לשפר מאוד את הסיכוי (שבהחלט קיים!) לבניית עסק מצליח ומשגשג, עבדו לפחות בהתחלה עם יועצת עסקית שתעלה אתכם על הדרך הנכונה.


בחזרה לדף הקודם
פתיחת עסק