עסק משפחתי – יתרונות, חסרונות וטיפים להצלחה

רמת המעורבות, האכפתיות והנאמנות של בן משפחה גבוהה יותר. זהו בעיני היתרון הגדול ביותר של עסק משפחתי. נכון שיש הרבה עובדים שכירים המגלים רמת מעורבות גבוהה, אכפתיות ונאמנות על אף שאינם בני משפחה, אבל כשמדובר בעסקים משפחתיים זה בדרך כלל מובן מאליו. אל לנו לשכוח שגם בני משפחה עלולים לאכזב ואז הפגיעה ותחושת האכזבה קשות פי כמה.

- תקשורת פתוחה בין בני המשפחה. כאשר מדובר בבני משפחה, בדרך כלל ערוצי התקשורת פתוחים יותר וזהו בסיס חשוב לתפקוד יעיל ולהישגים עסקיים.

- ליכוד משפחתי. אם בעסק רגיל, בניית עבודת צוות וסינרגיה טובה בין האנשים הינה תהליך שלוקח זמן, הרי שבעסק משפחתי הדבר קיים כבר באופן טבעי.

- רווחים נשארים בתוך המשפחה. לכן המוטיבציה להצליח ברורה.
 
יחד עם זה העסקים המשפחתיים נושאים על גבם לא מעט חסרונות ובעיות: 

- בני משפחה נוטים לעיתים להיות רגשניים. רגשות חשובים אך הם עלולים לעיתים להכריע בתחום קבלת החלטות, דווקא כשצריך שיקול עסקי טהור וקר. בנוסף, חילוקי דעות מקצועיים בעסק עלולים להפוך לעתים למריבות טעונות בעלות ביטויים רגשיים קיצוניים. 

- צירוף בן משפחה לעסק גם אם הוא נעדר כישורים מתאימים או מביא לעסק תבניות התנהגות שלילית מהבית. לדוגמא האח שסיים לימודים ובדיוק מחפש עבודה מצטרף לעסק כמנהל שיווק אך הוא נעדר ניסיון בתחום, או הבן "המפונק" הצטרף לעסק והוא מצפה גם בו ליחס דומה. 

- סוחבים את הבעיות של העסק הביתה. כאשר יש בעיות ונוצרים חילוקי דעות בעסק הקטן, עלולות להיווצר מריבות שיכולות להתפתח לכדי סכסוך משפחתי.

- נוטים לעשות הכול יחד. אין הגדרת תפקידים מוגדרת דבר העלול לגרום לאי סדרים בעסק. 

המלצות לעסק משפחתי מצליח:

- הגדירו תחומי אחריות ברורים בעסק לכל אחד מבני המשפחה.
- קבעו ישיבות שבועיות מסודרות. מטרת הישיבות הינה עדכונים / חשיבה / תכנון / קבלת החלטות.
- צרפו בני משפחה רק כאשר הם בעלי כישורים רלוונטיים. הימנעו מ"הנחתות" של בני משפחה לתפקידים שאינם מתאימים להם. 
- כאשר נוצרים חילוקי דעות, הטילו על גורם מקצועי וחיצוני להכריע בעניין. 
- ערכו הפרדה ברורה בין הבית לעבודה. הימנעו מלעסוק בעניינים אישיים ומשפחתיים בזמן העבודה והימנעו משיחות בנושאי עבודה כשאתם בבית.
- במהלך העבודה התייחסו האחד אל השני כשותפים עסקיים. 
 

לפגישת ייעוץ התקשרו 054-7-234567


בחזרה לדף הקודם
עסק משפחתי – יתרונות, חסרונות וטיפים להצלחה